PRIVACY

Privacy to instalacja video, która porusza problem kapitalizmu inwigilacji zwracając uwagę na jego działanie i praktyki. Pokazuje w jaki sposób wielkie korporacje zarabiają na sprzedaży naszej prywatności, a także porusza problem stosowania środków modyfikacji zachowań, bazujących na naszych danych.

Kapitalizm inwigilacji / nadzoru, rzeczownik (…)
– Nowy porządek ekonomiczny, który uznaje ludzkie doświadczenie za darmowy surowiec do ukrytych praktyk wydobycia, prognozowania i sprzedaży”

S. Zuboff, Wiek kapitalizmu inwigilacji, Poznań 2020 s. 9.

VIGILARIA
- Personifikacja kapitalizmu inwigilacji. Bogini, której symbolem jest zieleń i ciemność. Nie ma oczu, bo widzi oczami wszystkich. Jej wizerunek pojawia się na filmach w postaci zakłócenia sygnału (chwilowy błąd odkrywa maskę pokazując kto stoi za oglądanymi treściami). Jest też obecny w postaci portretu wiszącego nad drzwiami w miejscu gdzie zwyczajowo wiesza się krzyż. To ona czuwa nad machiną kapitalizmu inwigilacji ukazaną w postaci kręgu.

Instalacja podzielona jest na dwie strefy

Strefa podglądactwa

Strefa sprzężenia zwrotnego

Część instalacji ukazująca proces kolekcjonowania danych. Naszego wizerunku, głosu, wyszukiwań w przeglądarce, wiadomości i maili. Jeden z ekranów ukazuje też obraz na żywo z pomieszczenia, nadawany z kamerki ukrytej za obrazem z wizerunkiem oka - jednego z sług Vigilarii.

W tej części wyświetlane są reklamy targetowane na podstawie danych zebranych w strefie podglądactwa. Do ich stworzenia zostało użyte m.in. AI (sztuczna inteligencja), co podkreśla zmechanizowanie procesu tworzenia treści, mających na celu modyfikację naszych przyszłych zachowań.